Strefa wiedzy

Czym są subdomeny l.facebook.com oraz lm.facebook.com?

Czym są subdomeny l.facebook.com oraz lm.facebook.com?

Media społecznościowe

Podczas analizy źródła ruchu w Google Analytics możemy natrafiać na różnego rodzaju referrale (inaczej odesłania). Źródło facebook.com raczej nie pozostawia wątpliwości. Co natomiast oznaczają subdomeny l.facebook oraz lm.facebook? Wyjaśniamy.

Co oznaczają skróty „L.” oraz „Lm.”?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się mniej więcej o dekadę. Wówczas powstał system Link Shim – stworzony przez specjalistów Facebooka, aby chronić użytkowników przed stronami zawierającymi wirusy czy treści SPAM. Gdy użytkownik otwiera dany odnośnik, Shim monitoruje go pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdzane jest czy dany URL nie znajduje się przypadkiem na czarnej liście Facebooka oraz jego partnerów, w tym McAfee, Google, Web of Trust czy WebSense. Jeżeli strona jest na liście niepożądanych adresów, otrzymamy ostrzeżenie w postaci komunikatu.

Drugim powodem, dla którego Facebook zdecydował się korzystać z Link Shim jest ochrona prywatności użytkowników. Przeglądarki mogą pobierać dane o odwiedzanych witrynach – czasem w url-u może znaleźć się nawet jego imię i nazwisko. Dlatego system ukrywa wrażliwe dane zawarte w linku ukrywając je pod subdomeną z literami „l” lub „lm”.


Krótki przewodnik – co oznacza dana subdomena?

  • com – sesja z komputera lub tabletu, link nie był analizowany przez Link Shim
  • facebook.com – sesja z komputera lub tabletu, link przeszedł przez system Link Shim
  • facebook.com – sesja z urządzenia mobilnego, link nie przeszedł przez Link Shim
  • facebook.com – sesja z urządzenia mobilnego, link przeszedł przez Link ShimDowiedz się, jak rozwijać biznes w czasie pandemii: https://covid19.jellinek.pl/

Tagi: Google, Facebook, Social media, Strona WWW

Poprzedni artykuł
Działania marketingowe dopasowane do potrzeb współczesnego konsumenta
Następny artykuł
Konto Google Ads. Czym jest Identyfikator klienta? Jak nadać dostęp innej osobie? Jak podłączyć konto do Google Analytics?
Regulacje działań marketingowych dla branży beauty
Aktualności
Czytaj więcej
Black Friday coraz bliżej – czas przygotować promocje!
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Rozwiązanie jutra - już na wyciągnięcie ręki! Nowoczesna platforma Pimcore
Strony internetowe
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms