Strefa wiedzy

Nowe zmiany w algorytmie Google – jak wpłyną na pozycjonowanie?

Pozycjonowanie SEO

Na początku maja Dany Sullivan poinformował na Twitterze o kolejnej aktualizacji algorytmu Google. Jej oficjalna nazwa to „May 2020 Core Update”. Co o niej wiemy? Z pewnością zmiany będą miały charakter globalny, a ich wdrażanie potrwa mniej więcej do połowy maja. Tradycyjnie Google zapewnia, że w zasadzie żadna reakcja nie jest potrzebna. Jednocześnie trzeba pamiętać, że każde znaczące zmiany w algorytmie nie pozostaną bez wpływu na pozycjonowanie. Zwłaszcza w dobie pandemii COVID19.

Zmiany, zmiany… czyli kilka słów o algorytmach Google

Zdecydowana większość zmian dokonywanych w algorytmie nie doczekuje się oficjalnego oświadczenia. Dlaczego? Bo średnio Google wprowadza około 8 zmian dziennie[i], które nikogo już nie dziwią. Natomiast kilka razy do roku przeprowadzane są większe aktualizacje – ostatnia z nich miała miejsce na początku roku. Jest to sygnał dla firmy, że pozycja strony może się znacząco zmienić - na lepsze lub gorsze.Niestety zwykle nie dostajemy od Google dokładnych informacji o charakterze zmian. Dopiero na przełomie maja i czerwca będziemy mogli pokusić się o ocenę kto zyskał, a kto stracił na „May 2020 Core Update”.

Jak reagować na aktualizację?

Wspólną osią ostatnich dużych aktualizacji jest punktowanie stron zawierających wartościowy i wiarygodny content. Podczas pandemii, gdy od rzetelności treści zależy więcej niż kiedykolwiek –najprawdopodobniej będzie podobnie. Najlepszą strategią, jaką można przyjąć wobec obecnych i kolejnych zmian jest oferowanie użytkownikom wartościowej treści. Warto więc zadać sobie pytania:

  • Czy moja strona zawiera oryginalne informacje i badania pochodzące ze sprawdzonych źródeł?
  • Czy dana tematyka jest opisana wyczerpująco i merytorycznie?
  • Czy na stronie są analizy i wyjaśnienia wykraczające poza oczywiste fakty?
  • Czy w treści nie ma błędów merytorycznych, niesprawdzonych informacji?
  • Czy content jest uporządkowany i łatwy do odnalezienia na stronie?
  • Czy teksty są poprawnie skonstruowane pod względem stylistycznym? Czy nie mają błędów ortograficznych?
  • Czy treść wyświetla się poprawnie na urządzeniach mobilnych?

To oczywiście tylko niektóre kwestie, które warto zweryfikować. Dbanie o to, by na witrynie znajdowała się oryginalną, ekspercka i wiarygodna treść zawsze się sprawdza.

Co się wydarzy po aktualizacji?

Po każdej dużej aktualizacji, pozycje w Google osiągają względnie stabilny poziom po około tygodniu/dwóch od zakończenia pracy. A ponieważ nie ma informacji o tym, które branże zostaną dotknięte zmianami – możemy przyjąć, że modyfikacje wpłyną na każdy sektor gospodarczy. I tak jak w przypadku poprzednich dużych „update’ów”, z pewnością niektóre witryny mocno zyskają, a inne stracą swoją pozycję. Częstą praktyką Google jest uzupełnianie poprzednich aktualizacji, a więc te strony, które ostatnio straciły mogą mieć nadzieję, że tym razem podniosą swoje pozycje. Nie ma jednak pewności, że tak się wydarzy – zwłaszcza w dobie pandemii. Kryzys skłonił wiele firm do ograniczenia lub nawet rezygnacji z usługi pozycjonowania, a więc jesteśmy w sytuacji bezprecedensowej. Jednocześnie znacznie wzrosła liczba niektórych wyszukiwań, np. związanych z tematami medycznymi. Mimo, że Google o tym nie informuje, nowe modyfikacje na pewno uwzględniają także zawirowania związane z pandemią. Jedno jest pewne: koniec maja może przynieść duże zmiany w pozycji stron.

Warto pamiętać, że aktualizacje są przeprowadzane po to, by roboty Google lepiej radziły sobie z oceną treści.  Tak w przypadku tej aktualizacji, jak i kolejnych –doradzamy zachowanie spokoju.Spadek pozycji wcale nie musi oznaczać, że ze stroną jest coś nie tak, albo treść jest nieodpowiednia. Jednocześnie nie można wykluczać żadnego scenariusza. Pierwsze informacje napływające do nas z całego świata pokazują, że już teraz wiele witryn obserwuje mocne wahania pozycji, a aktualizacja nadal trwa. Należy się więc przygotować na to, że w najbliższych tygodniach pozycje fraz kluczowych mogą ulec dużym modyfikacjom. Jednak na podjęcie kroków zaradczych przyjdzie czas, gdy już w pełni poznamy skutki „May 2020 Core Update”.

 

[i]Dane pochodzą z https://www.senuto.com/pl/

Tagi: SEO, Google, Strategia

Jak stworzyć własną stronę internetową?

Strony internetowe

Jako że strony internetowe stanowią dziś najważniejszą wizytówkę każdej firmy, warto zaprojektować swoją stronę tak, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i jak najlepiej dopasować jej funkcjonowanie do własnej oferty.

Czytaj więcej

Consent Mode 2.0 – nie zapomnij o wdrożeniu!

Aktualności

od marca 2024 Google wymaga wprowadzenia Consent Mode 2.0. To obowiązkowe rozwiązanie mające na celu dostosowanie praktyk zbierania danych wobec zaostrzających się regulacji dotyczących prywatności. Nowa wersja Consent Mode skupia się przede wszystkim na zapewnieniu użytkownikom większej kontroli nad wykorzystywaniem ich danych przez pliki cookie.

Czytaj więcej

Regulacje działań marketingowych dla branży beauty

Aktualności

Od stycznia 2023 roku branża medycyny estetycznej musi dostosowywać swoje strategie marketingowe do nowych regulacji dotyczących reklamy. Kluczowym aspektem tych przepisów jest wprowadzenie zakazu korzystania z określonych fraz kluczowych w kampaniach reklamowych. Dowiedz się, czego przede wszystkim dotyczą nowe zasady.

Czytaj więcej

Copyright © 2024 JELLINEK Agencja Interaktywna.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności.