Strefa wiedzy

Kolory w marketingu i ich wpływ na klientów

Grafika komputerowa

Aż 80% odbiorców kojarzy markę z używaną przez nią barwą. Jest to dowód na to, jak wiele można zdziałać, dobierając dla swojej firmy odpowiednie zestawienia kolorystyczne. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna – kolory mają wielką moc i odpowiednio użyte, mogą znacząco wpłynąć na klienta…

Oddziaływanie kolorów na klienta

Na samym początku trzeba uświadomić sobie, że kolory nie będą działać na każdego klienta dokładnie w ten sam sposób. Wszystko zależy od tego, kim on jest – wpływ na postrzeganie przez niego barw ma płeć, wiek, a nawet różnice kulturowe. Kobiety zauważają więcej kolorów niż mężczyźni, osoby młodsze preferują odcienie żywe i intensywne, podczas gdy starsi wybierają te bardziej stonowane. Warto również wiedzieć, że dany kolor może być różnie odbierany w różnych częściach świata – na przykład biel kojarzona jest przez nas z niewinnością, ale w krajach Dalekiego Wschodu to kolor żałoby.

Jakie moce mają konkretne kolory?

Istnieje kilka kolorów, które szczególnie chętnie stosowane są w promocji ze względu na swoje działanie i wpływ na człowieka.

Żółty

Żółć oznacza radość, optymizm i energię. Powiązana jest ze szczęściem, intelektem. Ze względu na to, że kojarzy się bardzo pozytywnie ze słońcem, często stosuje się ją w branży podróżniczej, ale także w reklamach produktów dla dzieci. Kolor ten wywołuje przyjemne odczucia, wprowadza miłą atmosferę, warto więc używać go w promocji przyjemnych produktów. Pobudza kubki smakowe, dlatego bywa stosowany w fast foodach – doskonałym przykładem jest znana na całym świecie żółta litera „M”, będąca logiem McDonald’s. Kolor ten nie jest jednak dobrym wyborem w przypadku towarów prestiżowych.


To najbardziej znana litera „M” na świecie – logo McDonald’s

Czerwień

To kolor intensywny, kojarzony z emocjami. Wyróżnia się spośród innych i przyciąga uwagę, dlatego często stosowany jest do informowania o akcjach promocyjnych. Czerwień wzbudza energię, motywuje nas do działań i podejmowania szybkich decyzji. Z tego powodu najlepiej używać jej jako akcentu, który ma stymulować podjęcie akcji – często wykorzystuje się ją w przyciskach CTA.

Czerwień podkreśla emocje kojarzące się z wojną, siłą, zagrożeniem, ale również pasję, miłość czy determinację. Sprawdza się przy reklamowaniu sportowych samochodów, gier czy napojów energetycznych – przykładem może być logo Red Bulla.

Red Bull, czyli popularny napój energetyczny, korzysta z czerwieni w swojej identyfikacji

Pomarańczowy

To połączenie żółci i czerwieni, zawiera więc w sobie energię i radość charakterystyczne dla obu tych barw. Koncentruje na sobie uwagę odbiorcy, ale także pobudza apetyt. To dlatego pojawia się tak często w branży spożywczej. Pomarańczowy, jako kolor szczególnie lubiany przez młodych, jest także stosowany do promowania produktów skierowanych do młodzieży.


Dunkin’ Donuts, obecnie Dunkin’, czyli popularna sieć sprzedająca donuty, stawia na pomarańcz.


Podobnie jak Orange, sieć chcąca być postrzegana jako nowoczesna
 

Zielony

Zieleń kojarzy się z naturą, spokojem i wywołuje w klientach pozytywne odczucia. Jest najbardziej przyjazny dla naszych oczu. Symbolizuje harmonię, świeżość, wzrost oraz płodność. Przywodzi na myśl również bezpieczeństwo, z tego względu w reklamach używany jest, by podkreślić nieszkodliwości produktów, a w przypadku żywności i leków – ich naturalne pochodzenie.

Logo Androida, popularnego systemu operacyjnego dla smartfonów, bazuje na zieleni, podobnie jak sieć drogerii Natura 

Niebieski

Ten kolor ma uspokajające działanie. Nie wywołuje negatywnych skojarzeń, wzbudza zaufanie, ale jednocześnie tłumi apetyt. Z tego względu lepiej nie używać go w branżach gastronomicznych. Niebieski sprawdza się natomiast doskonale w identyfikacji produktów kosmetycznych, związanych z czystością, wodą oraz niebem i powietrzem.

Marka Nivea kojarzona jest z zaufaniem i wysoką jakością, a w swoim logo od lat stawia na kolor niebieski

Czarny

Choć wielu z nas czerń nie kojarzy się zbyt przyjemnie i przywodzi na myśl żałobę i śmierć, jest jednocześnie barwą tajemniczą, luksusową i elegancką. Z tego względu doskonale sprawdza się w reklamach produktów klasycznych i prestiżowych. Świetnie komponuje się również z innymi kolorami, może więc być używana jako barwa dodatkowa.

Czerń użyta w identyfikacji Adidasa i Mercedesa skutecznie wzmacnia ich odbiór jako produktów prestiżowych 

Kombinacje kolorów

Nie zawsze w reklamach czy w identyfikacji wizualnej firm możemy spotkać tylko jeden kolor i jego pochodne. Często marki decydują się na łączenie kilku barw, trzeba jednak przy tym zachować ostrożność. Zbyt wiele użytych odcieni oraz zbyt wysokie ich nasycenie może powodować u odbiorcy zmęczenie i tym samym odwrotne do pożądanych rezultaty.

Przykładem zastosowania kilku barw może być tu doskonale znane logo Google lub eBay.

Dobór odpowiednich kolorów podczas tworzenia identyfikacji wizualnej firmy oraz kreowaniu kampanii promocyjnej ma ogromne znaczenie. Nie chodzi tu jedynie o kwestie estetyczne, które oczywiście są ważne, jednak wybór niedopasowanego do produktu odcienia może wywołać odwrotne od zamierzonych rezultaty. Dlatego kwestię doboru barw warto przemyśleć bardzo dokładnie.

O czym pamiętać?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście dobór odpowiednich kolorów, które wywołają skojarzenia lub zmotywują klienta do podjęcia konkretnej akcji. Warto jednak przy tym pamiętać o estetyce. Przy dobieraniu barw najbezpieczniej jest skupić się na jednej do trzech, dzięki czemu nie wprowadzimy chaosu. Aby stworzyć harmonię i mieć pewność, że wszystkie kolory do siebie pasują, najlepiej skorzystać z koła barw. Są trzy sprawdzone sposoby na dobieranie barw: kolory sąsiadujące ze sobą w kole, kolory uzupełniające, czyli leżące po przeciwnych stronach koła, oraz kontrastujące ze sobą, które wyznaczają wierzchołki trójkąta równoramiennego wpisanego w koło barw.

Warto również wiedzieć, że zmieniają się trendy w projektowaniu. Kiedyś przejścia tonalne nie były stosowane w identyfikacji wizualnej, obecnie jednak marki coraz częściej stawiają na tego typu rozwiązania. W ten sposób można w estetyczny sposób połączyć różne barwy lub kilka odcieni jednej.

Tagi: Branding, Strategia, Strona WWW, Wizerunek, Logo

Poprzedni artykuł
Działania marketingowe dopasowane do potrzeb współczesnego konsumenta
Następny artykuł
ChatGPT jako skuteczne narzędzie do generowania leadów i pomoc w działaniach marketingowych? TAK!
Jaką agencję reklamową wybrać?
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Jak zostać zauważonym w Internecie?
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Co warto zrobić, by zwiększyć zasięg na Facebooku i Instagramie?
Media społecznościowe
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms