Strefa wiedzy

Pozycjonowanie w mapach Google

Pozycjonowanie w mapach Google

Pozycjonowanie SEO

Google Maps umożliwia stworzenie wizytówki firmy, w której można publikować zdjęcia, treści, opinie, godziny otwarcia, odnośnik do strony internetowej czy informacje o usługach. Czy promowanie się przez wizytówkę działa i czy warto korzystać z tego narzędzia? Przyjrzyjmy się jakie korzyści mogą wynikać z pozycjonowania w mapach Google.

Zanim potencjalni klienci trafią do Twojego sklepu, najpierw będą szukali lokalizacji oraz opinii na temat oferowanych usług czy produktów. Wizytówka Google często jest pierwszym miejscem, z którego użytkownicy czerpią informację o firmie.

Oprócz szybkiego namierzenia sklepu po wpisaniu nazwy, wizytówka wyświetli się także przy bardziej ogólnych frazach, których temat będzie wiązał się z oferowanymi usługami, np. sklep obuwniczy czy kwiaciarnia Kraków.

O ile założenie i prowadzenie wizytówki w Google Moja Firma jest darmowe to dodatkowe usługi są płatne. Jedną z nich są płatne reklamy w Google Ads, a drugą wynajęcie fotografa, który stworzy wirtualny spacer po Twojej firmie wykorzystując technologię Street View.

Pozycjonowanie wizytówki w mapach Google

Na wynik pozycjonowania wpływa wiele czynników: branża w jakiej funkcjonuje firma, poprawność danych kontaktowych czy zamieszczane treści.

Dane kontaktowe i adres siedziby

Na początku należy sprawdzić czy wszystkie dane (nazwa, adres, numer telefonu) zostały rzetelnie wypełnione. Warto pamiętać o tym, aby były one zgodne np. z danymi na social media czy stroną internetową. Cenną informacją dla potencjalnych zainteresowanych naszą firmą będą aktualne godziny otwarcia. Co więcej, jeśli oferujemy dłuższe godziny pracy niż konkurencja, możemy liczyć na lepsze wynikach wyszukiwarki.

Podanie poprawnego i dokładnego adresu firmy jest niezwykle ważne - będzie on potrzebny do weryfikacji wizytówki, a przy tym musi jasno wskazywać klientom miejsce, do którego chcą trafić. Nie można dopuścić do sytuacji, w której klienci udadzą się pod zły adres. Skutkiem mogą być negatywne opinie. Jeśli Twoja firma ma kilka punktów sprzedażowych warto założyć osobne wizytówki dla każdego z nich.  W przypadku usług świadczonych z dowozem należy podać obszar, który obsługuje firma.

W ustawieniach profilu możesz zawrzeć dodatkowe informacje dotyczące firmy np. możliwość płatności kartą kredytową, wejście przystosowane do niepełnosprawnych czy parking dla klientów.

Kategoria główna i podkategorie

Wizytówki w Google przypisane są do kategorii – branży, w której działa dana firma. Aby poprawnie je wypełnić, możesz sprawdzić jakie kategorie wybierają konkurencyjne marki. Wybór kategorii wpływa na wyniki pozycjonowania wizytówki w Google Maps, dlatego warto poświęcić mu chwilę i wybrać najlepsze dopasowanie.

Opis i zdjęcia

Opis powinien być zwięzły, ale zarazem jasno określać, jakie usługi oferuje Twoja firma. Najważniejsze informacje należy umieścić na początku (w 250 znakach), ponieważ pozostała część tekstu będzie widoczna dopiero po kliknięciu przycisku Więcej. W opisie postaraj się zachęcić do kontaktu i ukazać atuty, które wyróżniają Cię spośród konkurencji. Kolejną istotnym elementem prezentacji firmy w wizytówce są zdjęcia i krótkie filmy wideo, dzięki nim możesz pokazać siedzibę firmy lub zaprezentować usługi. Zalecana rozdzielczość to 720 x 720 pikseli. Fotografie powinny być dobrze naświetlone, ostre i bez nadmiernych przeróbek. 

Prezentacja oferty i zamieszczanie ciekawych treści

W wizytówce możesz zamieszczać przykładowe produkty. Osoby, które wejdą na naszą wizytówkę będą mogły zobaczyć topowe usługi, na których promocji najbardziej nam zależy i które mają największą szansę przykucia uwagi potencjalnych klientów. Dodatkowo, w zakładce Google Moja Firma można publikować artykuły i odnośniki do publikacji  z social mediów, które nie tylko uatrakcyjniają wygląd wizytówki, ale także działają na naszą korzyść w wynikach wyszukiwania. Możesz w nich zawrzeć treści o nowych usługach, wydarzeniach branżowych czy aktualnościach. Do każdego tekstu musisz dodać krótki opis zachęcający do przeczytania całości. We właściwym artykule można dodawać zdjęcia, krótkie filmy oraz linki, np. do strony internetowej firmy.

Opinie i pytania

Kolejną istotna kwestią są opinie wystawione naszej firmie oraz pytania zadawane w wizytówce Google. Jeśli tylko masz taką możliwość warto zachęcać swoich klientów do pozostawienia oceny Twoich usług czy produktów. Kiedy w wizytówce pojawi się nowa opinia, możesz za nią podziękować – będzie to świadczyło o tym, że zależy Ci na zdaniu kupujących. Na pozycjonowanie wizytówki wpływa ilość pozostawionych gwiazdek (w skali od 1 do 5), długość pozostawionego komentarza, wiek konta, z którego została wystawiona ocena oraz systematyczność ich wystawiania. Pozytywne opinie od lokalnych przewodników, czyli członków społeczności w Mapach Google, również korzystnie wpływają na osiąganie lepszych wyników w wyszukiwarce.

Użytkownicy mają możliwość zadawania pytań w wizytówce, które wraz odpowiedziami będą widoczne dla wszystkich, komu się ona wyświetli. Dobrze, aby odpowiedzi były wnikliwe, wówczas istnieje większa szansa na to, że inni użytkownicy znajdą informacje, które ich zainteresują.

Podsumowanie

Im więcej pracy włożysz w uzupełnienie wizytówki tym szybciej dostrzeżesz rosnącą widoczność Twojej firmy w wyszukiwarce. Korzyści wynikające z założenia wizytówki w Google Maps jest bardzo dużo są to m.in.: bezpłatność usługi, pozyskiwanie nowych klientów czy szybki dostęp do informacji dla potencjalnych klientów wraz z wyznaczaniem trasy dojazdu.

Założenie wizytówki jest darmowe i nie zobowiązuje właściciela do ponoszenia żadnych opłat. Google Maps oferuje jednak płatną optymalizację, czyli pozycjonowanie oraz reklamy Google Ads. Opcja ta pozostaje do indywidualnej decyzji firmy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy lub szukasz doświadczonej Agencji skontaktuj się z nami!

Tagi: SEO, Pozycjonowanie, Google Maps

Poprzedni artykuł
ChatGPT jako skuteczne narzędzie do generowania leadów i pomoc w działaniach marketingowych? TAK!
Następny artykuł
reCAPTCHA
Regulacje działań marketingowych dla branży beauty
Aktualności
Czytaj więcej
Black Friday coraz bliżej – czas przygotować promocje!
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Rozwiązanie jutra - już na wyciągnięcie ręki! Nowoczesna platforma Pimcore
Strony internetowe
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms