Strefa wiedzy

5 powodów, dla których warto korzystać z monitorowania Internetu

Kompleksowa strategia marketingowa

Żyjemy w czasach, gdzie codziennie zalewa nas morze informacji. Nie wszystkie są wartościowe, większość może dla nas nie istnieć. Jak oddzielić to, co interesuje naszą markę, od tego, co nigdy nam się nie przyda? Z pomocą przychodzą narzędzia do monitorowania Internetu. Poznaj ich kolejne zalety!

Masz klientów na wyciągnięcie ręki

Jeśli dopiero zaczynasz swoją działalność, wiesz z pewnością, że zdobycie zlecenia nie jest łatwe. A co by było gdyby ktoś zrobił to za Ciebie? Monitoring Internetu to narzędzie wprost idealne dla małych przedsiębiorców. Wystarczy, że zlecisz firmie monitorującej wyszukiwanie zleceń rozpoczynających się od fraz:

  • szukam (profesja, zawód)
  • polećcie (profesja zawód)
  • czy ktoś zna (profesja zawód)?
  • gdzie kupię (produkt)?
  • gdzie kupię (produkt) w (miejsce)?

Codziennie w Internecie powstaje kilkaset dyskusji. Wiele z nich rozpoczynają osoby, które poszukują Twoich usług. Dlaczego nie polecisz im swojej firmy? Monitoring Internetu pozwala na kontrolowanie zapytań w całym Internecie. Mamy w ten sposób podgląd dyskusji, które pojawiają się nie tylko na forach, ale też na blogach i w social media. To tam dzieje się najwięcej.

Wykorzystując odpowiednie działania jesteś w stanie sprawdzić informacje o firmie, nawet sprzed kilku miesięcy. Niektóre dyskusje na forach trwają jeszcze dłużej! Szczególnie angażujące są te, które dotyczą polecania usług. Aktualizowane na bieżąco przez użytkowników, stają się cennym źródłem opinii i odnośnikiem do którego w każdej chwili można wrócić.

Dbasz o PR jak zawodowiec

Czasem sami nie wiemy ile opinii w Internecie powstaje o naszej firmie jednego dnia. Żeby kontrolować wszystkie, które się pojawiają, trzeba poświęcić mnóstwo czasu. Szczególnie ważne jest monitorowanie opinii negatywnych, które mogą wywołać kryzys marki.

Wyobraź sobie sytuację, kiedy jedna opinia o Twoim produkcie wywołuje falę negatywnych komentarzy. Zatrzymanie jej jest bardzo trudne. A co dzieje się wtedy, kiedy nawet nie wiesz, że taka dyskusja powstała? Nie jesteś w stanie wprowadzić strategii kryzysowej.

Warto przytoczyć tutaj przykład biura podróży, które nagle ogłosiło upadłość w 2012 roku. Pozornie nic nie zwiastowało, że Sky Club/Triada zbankrutuje, ale pamiętajmy, że to tylko pozory. Na wiele tygodni wcześniej, w Internecie zaczęły pojawiać się negatywne wzmianki. Pochodziły oczywiście od niezadowolonych wczasowiczów. Nie wiemy czy biuro o nich nie wiedziało, czy nie chciało wiedzieć, ale pozostały one bez reakcji(1). W ten sposób firma nie wykorzystała szansy na poprawę usług, ani na wypowiedzenie się w tej sprawie. Było to jednym z powodów, dla których musiała ogłosić upadek.

Takiej sytuacji da się uniknąć, właśnie dzięki monitorowaniu Internetu. Uwagi, które dostarczają nam klienci są bardzo ważne. Pozwalają wprowadzić potrzebne zmiany i nie doprowadzić do kryzysu.

Pozytywne opinie również są na wagę złota. Dlaczego? Pozwalają na zbieranie wypowiedzi o firmie, produktach i usługach. Możemy wykorzystać je na przykład do kontaktu z osobą, która się wypowiada. 61% konsumentów oczekuje od marek odpowiedzi na to, co piszą w Internecie! (2) Spełniając oczekiwania swoich klientów sprawiasz, że na pewno zrobią zakupy u ciebie, a nie u konkurencji. Jeśli będą z nich zadowoleni, na pewno polecą Twoje usługi swoim znajomym lub rodzinie, a oni kolejnym osobom.

Dobra komunikacja z klientem to tylko krok od polecenia twojej usługi znajomym

Kontrolujesz kampanie reklamowe i ich odbiór

Tworzysz kampanię, żeby osiągnąć konkretny cel – zwiększyć sprzedaż, wypromować nowy produkt (...). Zależy Ci też pewnie żeby zmierzyć zasięg swoich działań i zaprezentować je w przystępny sposób. Dane na temat odbioru są oczywiście bardzo ważne i każda kampania powinna być odpowiednio podsumowana.

Pamiętaj jednak, że każde działania zawsze mogą być przedstawione ciekawiej. Warto zwrócić uwagę na komentarze, które pojawiają się odnośnie kampanii, a piszą je osoby do których chcesz dotrzeć. Są cennym źródłem, którym możesz śmiało kierować się podejmując kolejne decyzje.

Wyobraź sobie, że przedstawiasz przez zarządem wyniki kampanii reklamowej, którą zrealizował Twój zespół. Pierwsza myśl, która przychodzi nam go głowy, kiedy o tym myślimy to prezentacja. Statystyki, tabelki i wykresy to trochę przeżytek, prawda? Pomyśl: jaki byłby odbiór, gdybyś przedstawił tym samym osobom komentarze żywych ludzi? Na pewno docenią Twoją kreatywność, bo taka informacja jest dzisiaj najcenniejszym towarem!

Nie zawiedziesz fanów w social media

Pamiętasz czasy, kiedy na MySpace mogliśmy napisać do swojej ulubionej kapeli? Jej członkowie odpisywali bezpośrednio na naszą skrzynkę! Nie stały za tym agencje, ani osoby od wizerunku. To było dobre czasy! Idea tego portalu upadła właśnie przez to, że fani nie mogli już rozmawiać ze swoimi idolami. Dzięki social media twoja marka stoi właśnie po stronie, gdzie kiedyś były kapele. Od Ciebie zależy czy będziesz tak fajny jak zespoły na początku XX wieku i odpiszesz na każdą wiadomość, albo komentarz.

Co ma do tego monitoring Internetu? Pomaga nam wyszukiwać komentarze, o których nie mamy pojęcia. Pojawiają się one nie tylko na twoim fanpage. Są też na grupach na Facebooku, na forach internetowych, a czasem ktoś poleca produkt w komentarzu na blogu. Jeśli prowadzisz komunikację tylko w jednym kanale i tak musisz być gotowy na to, że wzmianki pojawiają się wszędzie. Nie musisz korzystać ze wszystkich tych narzędzi, żeby mieć stały kontakt z użytkownikami.

Tak wygląda proces komunikacji o marce, jeśli dostarczysz fanom dobry content

Znajdziesz najlepszych influencerów

Wyobraź sobie, że Twoja firma musi dotrzeć ze swoim przekazem do jeszcze większej grupy osób w social media. Musisz znaleźć osobę, która będzie odzwierciedlać jej wartości. Jak to zrobić? Jeśli potrafisz określić swoją markę w kilku słowach, to potrafisz też wymienić zainteresowania idealnego dla Ciebie influencera. W procesie rekrutacji pomoże Ci z kolei monitoring Internetu.

Określone zainteresowania to tak naprawdę słowa kluczowe, które będą potrzebne do wyszukiwania. Na ich podstawie można odnaleźć wzmianki, które zamieszczają poszczególni influencerzy. Narzędzie do monitorowania pomaga też określić jak duży wpływ ma dana osoba na społeczność w sieci. Zależy ci na osobie, która jest w stanie porwać miliony? Nic trudnego! Dzięki monitorowaniu Internetu jesteś w stanie wybrać do współpracy idealną osobę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tej usłudze? Zapytaj nas o nią!

 

1 https://www.slideshare.net/brand24/sky-club-case-study
2 https://dma.org.uk/uploads/misc/575ad63572ed4-talking-the-consumer's-language---retail_575ad63572e3b.pdf

Tagi: Opinia, Social media, PR, Wizerunek

Poprzedni artykuł
Działania marketingowe dopasowane do potrzeb współczesnego konsumenta
Następny artykuł
ChatGPT jako skuteczne narzędzie do generowania leadów i pomoc w działaniach marketingowych? TAK!
Jaką agencję reklamową wybrać?
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Jak zostać zauważonym w Internecie?
Kompleksowa strategia marketingowa
Czytaj więcej
Co warto zrobić, by zwiększyć zasięg na Facebooku i Instagramie?
Media społecznościowe
Czytaj więcej
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Pliki cookie są używane do personalizacji reklam.
Więcej informacji znajdziesz tu: Google Privacy & Terms